Ako správne vybrať vozík pre chyžné.

Dnes už si ťažko dokážeme predstaviť prácu hotelových chyžných bez takého základného náradia akým je upratovací vozík. Na trhu sa prezentuje množstvo výrobcov, ktorý ponúkajú najrozmanitejšie konštrukčné riešenia a dizajn vozíkov. Každý hotel je iný, inak architektonický riešený, s iným usporiadaním priestorov, rôznym počtom izieb a rôznymi typmi podláh. Toto všetko musí brať do úvahy manažér pri rozhodovaní o výbere toho najoptimálnejšieho vozíka. Predajci často krát nechávajú ponúkané výrobky v hoteli na niekoľkodňovú skúšku. Zo skúseností viem, že o nákupe vozíka je rozhodované kolektívne. Na základe názorov chyžných, technického oddelenia a manažmentu sa pristúpi k výberu vozíka, ktorý najlepšie spĺňa všetky požiadavky hotela.

Skúsme sa teraz zamyslieť, aké kritéria treba brať do úvahy pri výbere vozíka slúžiaceho pri upratovaní izieb, čo vplýva na jeho výber. Jedným z faktorov je konštrukčné riešenie. Napríklad jeho nízka váha, nakoľko naplnenie vozíka bielizňou jeho váhu značne zvýši, čo môže zvýšiť nechuť k práci, zhoršiť kvalitu práce ako aj nespĺňať normu BHP, jednoduchá preprava vozíka, ktorá zabezpečí jeho presúvanie za použitia čo najmenšej sily, pevná platforma, systém zabezpečujúci ochranu pred poškodením stien: mäkká ochranná lišta, ochranné kolieska na každom rohu vozíka, gumené alebo plastové pojazdné kolieska, vysúvateľné zakrývacie rolety, ktoré sa dobre udržujú a zabezpečujú diskrétnu prácu personálu, možnosť inštalácie dodatočných dvierok zamykaných na kľúč, poličky na sady čistej bielizne, vysúvateľné vnútorné nádoby na malé príslušenstvo a pre minibary, vrecia na špinavú bielizeň upevnené na skladateľných konštrukciách, ktoré uľahčujú prepravu vozíka výťahom ako aj jeho uskladnenie, možnosti rozšírenia vozíka o doplnkové príslušenstvo, ako bočné nádoby na čistiace prostriedky, mop, vysávač, možnosť upevnenia odpadkových vriec zakrývaných dvojdielnym poklopom za účelom segregácie odpadu, vozík nemôže byť privysoký, aby pani chyžná nemala ohraničené zorné pole.

Ďalším kritériom je špecifickosť objektu: počet izieb nachádzajúcich sa na jednotlivých poschodiach, typ podlahy (pri kobercoch s vyšším rúnom sú potrebné väčšie kolieska), aký výťah používa personál na prepravu bielizne, ak používa výťah pre hostí, vozík musí mať presne dopasované rozmery, táto požiadavka nemusí byť splnená ak je k v hoteli dispozícií prepravný výťah.

Ďalším dôležitým kritériom je miesto uskladnenia vozíka. V prípade veľkých objektov, má každé poschodie vlastné vozíky ktoré bývajú uložené v skladoch bielizne priamo na poschodí a rozmery vozíka musia zodpovedať tomuto priestoru.

Za predpokladu, že sme uskutočnili rozhodnutie aký vozík kúpiť, zamyslíme sa koľko ich bude treba. Osobne som sa podieľal na projektoch zariaďovania hotelov a na základe zrealizovaných objednávok môžem povedať že jeden vozík pripadal na desať až dvanásť izieb. Na prepravu čistej a špinavej bielizne sú potrebné dva typy vozíkov. Veľký vozík na bielizeň vybavený príslušenstvom, ktorý už bol spomínaný a malý vozík tzv. servo-x na špinavú bielizeň. Pri kompletnom zariaďovaní hotela musíme ponuku rozšíriť o nákup servisných vozíkov, dvojvedrových so žmýkačom mopu, mopom a vrecom na odpad, ktoré sú každodenné používane na udržiavanie čistoty v každej zóne hotelu. V kategórií iných vozíkov môžeme tiež vymenovať: malé vozíky na dopĺňanie minibarov ako aj batožinové vozíky.

Vypracoval

Lech Szelemet

Product manager – Polor

 

Konzultant:

Richard Nagy

Product specialist – all4laundry.eu

www.all4laundry.eu

 

Pridať nový komentár

Váš email sa nebude na stránke zobrazovať.
   _   ____               
/ \ / ___| __ _ __ _ __ __
/ _ \ \___ \ / _` | / _` | \ \ /\ / /
/ ___ \ ___) | | (_| | | (_| | \ V V /
/_/ \_\ |____/ \__, | \__,_| \_/\_/
|___/
Enter the code depicted in ASCII art style.